تعداد بازدید: 1364
تاریخ انتشار: جمعه 8 دی 1402

فصل دوم «مستوران» در قاب شبکه یک

فصل دوم مجموعه «مستوران»، روایتگر داستانی از ادبیات کهن ایران، در ۳۸ قسمت هر شب ساعت ۲۲ از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

سیدعلی هاشمی کارگردان مجموعه «مستوران»، در گفتگو با شبکه خبر در بخشی از سخنانش درباره انتخاب و ساخت فصل دوم این مجموعه گفت: «مستوران» فیلم نامه بسیار جذاب دارد و اقتباسی از قصه‌های کهن ایرانی است مثل شاهنامه و سعدی، مضاف بر این یک تم عاشقانه اصلی دارد که برای تماشاگرا جذاب است.

وی افزود: فصل دوم «مستوران»، بیشتر مبتنی بر رمان «مستوران» نوشته آقای حنیف است. در فصل یک خیلی کم از این رمان اقتباس شده، ولی فصل دوم نزدیکتر به خود رمان است. رمان «مستوران» نوشته آقای حنیف که انتشارات دوچرخه چاپ کرده است و به زودی منتشر می‌شود.

هاشمی درباره خط اصلی بین فصل اول و فصل دوم این مجموعه گفت: فصل اول «مستوران» را کامل دیده ام، بعد از اینکه فیلم نامه فصل دوم را خواندم دیدم اتفاقا ۲۰ سال بعد از فصل یک است و پنج شخصیت داریم که در فصل دوم هستند و می‌توانند این خط اصلی باشد و مضاف بر اینکه در فصل یک داستان، داستان لطف علی بود و الان لطف علی بزرگ شده است. شاخه اصلی که بین دوفصل مشترک است خود لطف علی و داستان لطف علی است.

وی درباره طراحی لباس و صحنه هم گفت: طراحی صحنه فصل اول را آقای پورحیدری انجام داده بودند و خود شهر مستوران را ساخته بودند در احمدآباد مستوفی. در فصل دو آقای بادرامپور طراح بودند. چیدمان داخلی کمی تغییر کرد، بعضی لوکیشن‌های کوچک در این فصل اضافه شد، ولی اصل ماجرا خود عمارت حاکم بود. در زمینه طراحی لباس ژاله زکی زاده فصل یک را طراحی کرده بودند و در فصل دوم هم خانم زکی زاده بود.

هاشمی درباره زبان مجموعه «مستوران» هم گفت: در فصل یک زبان کمی سختر بود در نظرسنجی‌های که داشتیم متوجه شدیم خیلی از تماشاگران با زبان مشکل داشتند، کمی سخت بود در لحظه متوجه شدن. در فصل دوم در عین حال که سعی کردیم آن زبان تاریخی را نگه داریم، کمی ساده‌تر و راحتتر کردیم و الان به نظرم زبان درست است هم قابل فهم است و هم قدیمی.

وی درباره جلوه‌های ویژه «مستوران» هم گفت: آقای برادران که کار جلوه‌های ویژه این فصل را انجام دادند یکی از بهترین طراح جلوه‌های ویژه در کشور است.

جلوه‌های ویژه در فصل دوم رشد چشمگیری داشتد. خیلی باور پذیر شده جلوه‌های ویژه، مثل سیمرغ، مثل گرگ و مثل انسانی که تبدیل به کلاغ می‌شود.

هاشمی درباره انتخاب بازیگران هم گفت: پنج تا بازیگر که از فصل قبل بودند همان شخصیت‌های خودشان را دارند، بقیه شخصیت‌ها را باید انتخاب می‌کردیم و به لحاظ ذهنی و فکری با آقای پناهی، خیلی به هم نزدیک بودیم در انتخاب بازیگر.

وی درباره دشورای ساخت مجموعه‌هایی مثل «مستوران» افزود: باورپذیری تماشاگر است، به نظرم تلفیق بین رئالیسم و شخصیت‌های خیالی طوری که قابل باور باشد، سخت است.

وی درباره ساخت فصل سوم گفت: اگر صداوسیما و سازمان اوج بخواهند حتما ساخته می‌شود، طرح اولیه را نوشتیم و خوشحال می‌شویم که ادامه بدهیم.

فصل دوم «مستوران» در طول هفته پخش می‌شود و روز‌های شنبه خلاصه‌ای از قسمت‌های پخش شده در طول هفته نمایش داده می‌شود و از روز یکشنبه قسمت جدید پخش می‌شود.

دسته بندی :

نظر خود را در مورد محتوای این صفحه برای ما بنویسید.

مانده : (1000) حرف

اخبار مرتبط

پربازدیدترین ها